ELEKTROMOS PADLÓFŰTÉSEK LAKÁSBAN
Az elektromos padlófűtések napjainkban egyre növekvő népszerűsége számos tényezőre vezethető vissza. Miért is választják sokan ezt a fűtési módot?
Az elmúlt években az energiahatékonyság és a fenntarthatóság egyre fontosabbá váltak az emberek számára. Az elektromos padlófűtés hatékony energiafelhasználással működhet, különösen akkor, ha kombinálják az energiatakarékos technológiákkal és a hőszabályozó rendszerekkel.
Ezenkívül a megújuló energiával, például napenergiával kombinálva még környezet-barátabbá tehető.
Az elektromos padlófűtés rendkívül kellemes és egyenletes hőt biztosít a helyiségben. A padló melege kényelmet és komfortot nyújt a lakóknak, és a helyiségben lévő hőmérséklet egyenletesen oszlik el, nincsenek hideg foltok vagy huzatok. Ez különösen fontos a hidegebb hónapokban, amikor a meleg padló érzete különösen vonzó.
Elektromos padlófűtés alkalmazása lakásokban
A főoldalon már említettük, hogy az elektromos padlófűtés viszonylagos drágasága ellenére is nagyon jól használható lakások fűtésére.
Nézzük, hogy hol érdemes gondolkozni róla:
- meglévő fűtés mellett a zavaróan hideg kerámia padlóburkolat utólagos komfortossá tételénél (alumínium fűtőszőnyeg + laminált padló fektetése max. 15-18 mm szintemelkedéssel elvégezhető)
- kisgyermek születése előtt a gyerekszoba később igen gyakran használt padlójának melegen tartásánál
- kisebb lakás komplett burkolatcseréje előtt, főleg ha az utólagosan elhelyezett burkolat az laminált padló (konyhában mehet vízálló) – a kivitelezéssel egyidőben megoldható az alu fűtőszőnyeges főfűtés
- itt is felhívjuk a figyelmet, hogy vinyl burkolat alá az alu fűtőszőnyeg nem használható! Ide hagyományos fűtőszőnyeg alkalmas flexibilis önterülő aljzattal!
Döntés előtt keressen minket telefonjainkon vagy emailben! (a honlap alsó részén található elérhetőségeinken)
E fűtésrendszer rejtve van a padló alatt, ezért nem zavarja a belső teret. Nincsenek látható radiátorok vagy fűtőtestek, ami lehetővé teszi a szabadabb bútorok elrendezését és a tér optimális kihasználását. Ez az esztétikai előny lehetővé teszi a dizájnban és a belsőépítészetben nagyobb kreativitást.
A fűtőkábelek vagy fűtőszőnyegek elhelyezése a padlóba sok esetben nem igényel jelentős átalakítást vagy építészeti változtatásokat. Emellett e rendszerek általában kevés karbantartást igényelnek, mivel nincsenek mozgó alkatrészek vagy égéstermékek.
Elektromos padlófűtések előnyei röviden
Az elektromos padlófűtések alkalmazása számos előnnyel járhat az otthoni fűtés során. Néhány általános előnye a következők lehetnek:
Hatékonyság: Az elektromos padlófűtés hatékonyabb lehet, mint más fűtési módszerek, mivel az energia közvetlenül a padlóba kerül, és azáltal melegíti a helyiséget. Emellett a padlófűtés helyi fűtést biztosít, ami azt jelenti, hogy csak azokat a helyiségeket kell fűteni, amelyeket használnak, így csökkentheti a fűtésszámlát.
Kényelem: A fűtésrendszer a padló alatt van, így nem foglal helyet a szobában, és nem akadályozza a bútorok elrendezését. Emellett csendes működésű, így nem okoz zajt.
Egészség: Az elektromos padlófűtésnek nincsenek égéstermékei, mivel nincs szükség égésre a fűtéshez, így nem jönnek létre káros gázok vagy szagok, amelyek befolyásolhatják az egészséget.
Rugalmasság: E fűtés lehetővé teszi a hőmérséklet szabályozását szobánként vagy akár padlónként is, ami rugalmasságot biztosít a fűtési igényekhez.
Tartósság: Az elektromos padlófűtés rendkívül tartós lehet, mivel nincs mozgó alkatrész, és általában ilyen fűtési rendszerekhez tartozó termosztátok és vezérlőegységek is nagyon megbízhatóak. Akár 25 év garanciás termékeink is vannak!
Természetesen vannak hátrányai is, például a telepítés költségei és a hőmérséklet szabályozásának kihívásai, de összességében az elektromos padlófűtés sok előnnyel járhat a hagyományos fűtési módszerekkel szemben.
Elektromos padlófűtések fajtái
A beltérre, lakásokba gyártott elektromos padlófűtéseket a padló rétegrendben történő elhelyezésük szerint is kategorizálhatjuk. Így teszünk webáruházunkban is, ahol 3 lehetőséget adunk.
Azaz aljzatbetonba, például acélhálóra letekert és rögzített fűtőkábelek.
Hidegburkolat alá, padlókiegyenlítőbe vagy flex ragasztóba ágyazott hagyományos fűtőszőnyeg (fűtőháló).
Laminált padló alá gyártott alumínium fűtőszőnyeg. (Az „infra” fűtőfilmeket már nem forgalmazzuk!)
Elektromos fűtőkábelek aljzatbetonba
Az elektromos fűtőkábel a klasszikus darab az elektromos padlófűtések területén. Sok évtizede alkalmazzák már nagy megelégedéssel az építőiparban.
Régebben talán elsősorban ipari felhasználású volt, de manapság – akár a lerakást egyszerűsítő hálóval – már nemcsak a lakások kiegészítő fűtéseként jelenik meg (fürdőszoba), hanem az egész lakás főfűtéseként is működhet.
A fűtőkábel előnye, hogy olyan helyen, ahol a kötött szélességű fűtőszőnyeg lerakása problémás – nem szabályos alaprajzi elrendezésnél -, lehetőséget ad elektromos padlófűtésre akár vizes helyiségekben is.
Új építésnél, ahol a padló rétegrendjének kialakítása még nem kötött, jóval kisebb beruházási költséggel használhatjuk a fűtőkábeleket, mint a már kész elektromos fűtőszőnyegeket! Cserébe persze a kivitelezési díj nő, de az eredmény egy pufferes, hőtartó-hőtároló padlófűtés, mely egyenletesen adja a meleget a legjobb komfortérzethez!
Elektromos fűtőszőnyeg hidegburkolat alá
Az elektromos fűtőszőnyeg szerkezetében a vastag fém rögzítőszalagot szuper vékony üvegszálas és öntapadós rabicháló (50 cm széles) váltotta fel, amire a gyárban előre rögzítik a megvékonyított (3.5-4mm) fűtőkábeleket a szükséges teljesítménynek megfelelő kábeltávolságban. Régebben még gyakran használt egyeres fűtőkábelek is lassan kimennek a „divatból” és ma már szinte kizárólag kéteres a rendszer: azaz elég egy oldalon bekötni az elektromos fűtőszőnyeget a hidegvéggel.
A helyiség méretéhez helyesen megválasztott elektromos fűtőszőnyeg aztán egy megfelelően portalanított és műgyanta alapozóval előkészített aljzatra egészen gyorsan lerakható, egyszerű kígyóvonal alakban például, a hálót megfelelő helyen vágva. (a kábelt természetesen sehol nem szabad elvágni)
Ahogy bármelyik padlófűtésnél, itt is alaptartozék a pontos vezérléshez szükséges padlószenzoros termosztát. Burkolattól és saját igényeinktől függően más-más padlóhőmérséklet az igény, miközben a beállított levegőhőmérsékletet elérjük és fenntartjuk.
A fűtőszőnyeg fektetése és elektromos ellenállás mérése (mérési jegyzőkönyv) után mehet az aljzakiegyenlítés. Ez lehet önterülő (flexibilis) esztrich is, de a ragasztóval is lehúzható egyenesre a felület hidegburkolat esetén, aztán másnap mehet a burkolás. Van, aki kerámia burkolatnál egy menetben rakja le a fűtőszőnyegre a lapokat, de ez nem javasolt, mert a ragasztó nehezen köt meg és nem is lesz olyan erős!
Az elektromos fűtőszőnyegek nemcsak az elektromos padlófűtés csempe alá gyors megoldása. Vinyl padlónál önterülő aljzattal is a fűtőszőnyeg javasolt! (Még klikkes rendszerű vinyl padlónál sem az alu fűtőszőnyeg a megfelelő padlófűtés a vinyl rendkívüli érzékenysége miatt a felületi egyenletlenségekre.)
Elektromos alumínium fűtőszőnyeg laminált padló alá
Elektromos padlófűtés melegburkolat, laminált padló alatt a régi burkolaton akár 15mm vastagságban.
Felépítésben tulajdonképpen az összes webáruházunkban található alu fűtőszőnyeg teljesen hasonló felépítésű. 2 réteg alumínium szövet között találhatjuk a rendkívül vékony (1,8mm) kéteres fűtőkábelt, kb. 50 mm kábeltávolsággal elhelyezve.
Az alumínium rétegek egyrészt árnyékolják, azaz elektroszmog mentessé teszik fűtésünket, másrészt az alumínium réteg elosztja a hőt is a kábelek közötti távolságon.
Általában mindegyik termék 10 év garanciával rendelkezik, melyhez nem szükséges forgalmazói beépítés! Elég a mérési jegyzőkönyv megléte villanyszerelő által igazolva.
A HEATCOM dán gyár kiemelkedik a többi közül 15 év garanciájával!
Figyelem! (Az alu fűtőszőnyeg gyakorlatilag minden területen „veri” az ilyen, utólagosan elkészített padlófűtéseknél a régebben használatos „infra” fűtőfilmet!) Bővebben erről itt írtam: HAJDUVILL
Padlószenzoros vagy duplaszenzoros termosztátok
A padlószenzoros termosztátok nélkül az elektromos padlófűtések gazdaságos és problémamentes vezérlése nem valósítható meg.
A duplaszenzoros termosztát két hőmérsékletet mér. Az egyik természetesen a szobahőmérséklet, amit levegőszenzor érzékel.
A másik az elektromos padlófűtés felületi hőmérséklete, amelyet az ún. NTC padlószenzor mér. (hány fokos üzemel a fűtésünk, ez gyakorlatilag ugyanolyan, mint a vizes rendszereknél az kazánnál az előremenő víz hőmérséklete)
Ez az érték rendkívül fontos, hogy a fűtésre kerülő burkolat hőmérséklete ne lépje túl az optimális értéket, például laminált padlónál ez max. 27-28 Cfok.
Hidegburkolatnál, kerámia burkolatnál már inkább az a fontos, hogy a lábunknak mi a kellemes hőfok.
Hőszigetelések elektromos padlófűtéshez
A hidegburkolatos rendszerek kialakításánál sokszor gond, hogy a régebbi kivitelezésű lakásoknál nem készült hőszigetelés. Ilyen körülmények közt nincs sok értelme például fűtőszőnyeget tenni az új kerámia burkolat alá, hiszen a padlófűtésünk az egész födémet fogja fűteni, elég gazdaságtalanul.
Ilyenkor általában hely sincs a egy normális hőszigetelés + aljzatbeton fektetésére. Nagyon jó és egyszerű megoldást ad az akár 1 cm vastagságban is kapható XPS építőlemezünk. Ezt a régi burkolatra vagy aljzatbetonra közvetlenül ragasztva teljesen sík és hőszigetelt felületet kaphatunk a padlófűtés telepítése előtt. Ilyenkor kimaradhat a padlopon, az aljzatkiegyenlítő, mehet flex ragasztós kiegyenlítés és burkolás!
Az XPS építőlemez középső, hőszigetelő része extrudált PS hab, azaz zártcellás, ami nem érzékeny a nedvességre sem.
Az XPS mag mindkét oldalán üvegszálas hálóerősítés és műgyanta bázisú habarcsréteg található.
Ez merevvé teszi az építőlemezt, továbbá jó alapot (kötőhíd) ad az elektromos fűtőszőnyegek és a kerámia burkolatok ragasztásához!
Melegburkolatos alu fűtőszőnyeges rendszerhez is párazáró fóliával kasírozott XPS hőszigetelést forgalmazunk.